چهارشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۱
تغییر تاکتیک وهابیت

وهابیت و تغییر تاکتیک تبلیغی

بررسی سوابق فراز و فرود وهابیت در جهان اسلام نشان می دهد که پس از نابودی داعش، که بر اساس خط فکری وهابیت تشکیل شده بود، وهابیت در جهان اسلام به طور کلی مفتضح شده و دیگر نمی تواند بر اساس روشهای سابق به تبلیغ بپردازد و اهداف اربابان صهیونیستی و آمریکایی خودش را پیش ببرد.

از این رو به تغییر تاکتیک پرداخته و روشهایش را به روزرسانی کرده و به سمت فعالیت های پوششی روی آورده، اما فعالیت در چه پوششی؟

وهابیان می دانند که اگر به صورت علنی وهابی بودن خودشان را اعلام کنند، با مخالفت جدی سنی، شیعه، و به طور کلی با مخالفت جهان اسلام مواجه خواهند شد. لذا متناسب با فرهنگ هر منطقه ای که قصد فعالیت در آن را دارند، از پوشش فرهنگی همان منطقه استفاده می کنند

به عنوان مثال فرهنگ دینی در مناطق حنفی و شافعی مذهب اقتضا می کند که وهابیت در آن مناطق تحت عنوان شافعی و حنفی و دعوت و اصلاحی و دیوبندی و جماعت تبلیغی به فعالیت بپردازند.

وهابیت امروز حتی از یدک کشیدن نام روشنفکر دینی هم ابائی ندارند.

دلیل اتخاذ چنین موضعی را باید در مبنای عقیدتی وهابیان مبنی بر لزوم تقیه موحد(وهابیت) در برابر مشرک(سنی، شیعه و حکومت شیعی) جستجو کرد. آنان در مناطقی که در اقلیت هستند، به شدت، اصل تقیه را رعایت می کنند.

به این ترتیب اگر این جریان مجال فعالیت پیدا کند و بتواند در مسیر اهدافش پیش برود، در آینده باید منتظر شنیده شدن صدای وهابیت از زبان شیعه باشیم، کما اینکه در حال حاضر هم مواردی در این زمینه وجود دارد.

کم نیستند شیعیانی که عقاید وهابی دارند و طبق آموزه های وهابیت عمل می کنند.

همینطور جریانات سنی  اعم از شافعی و حنفی و دعوت و اصلاحی و دیوبندی و… هم وجود دارند که اسماً سنی اند، اما زمانی که عقایدشان مورد بررسی قرار می گیرد، مشخص می شود آموزه های وهابیت در اندیشه آنها نیز رسوخ کرده است.

 

خط تکفیر از اهل سنت جداست

خطر وهابیت برای پایتخت جهان اسلام

نسبت ما و جنگ روایت ها

جنگ جهانی روایت ها

سایر کلیپ های ما در آپارات

 

 

                 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.