شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱
هنر انقلابی یا هنرمند انقلابی

هنر انقلابی یا هنرمند انقلابی؟

مقدمه

هنر انقلابی یا هنرمند انقلابی؟ در بحث درباره هنر انقلاب اسلامی، بیش از اینکه درباره هنر صحبت کنیم، باید درباره هنرمند بحث کنیم. چرا که هنر محصول «وجود» هنرمند و برآیندی از داشته های وجود اوست.

پس برای رسیدن به هنر انقلاب اسلامی، به هنرمندانی در حد و اندازه های انقلاب اسلامی نیاز داریم. چنان که اگر می خواهیم به هنر اسلامی برسیم، باید به هنرمندانی دسترسی پیدا کنیم که اندیشه و احساسشان با اسلام عجین شده باشد، کسانی مثل طلاب حوزه های علمیه.

هنرمند و زیبایی

اساسا چون هنرمندان با زیبایی سروکار دارند، لطافت روحی شان بیش از دیگر اقشار جامعه است و در برخوردشان با اشیا و پدیده های عالم، آنها را از حیث زیبایی و لطافت مورد سنجش قرار دهند.

زیبایی بخش برجسته حیات هنرمند است. این زیبایی، که نتیجه اش در روح هنرمند لطافت ایجاد می کند، درجاتی دارد… میزان لطافت روحی هنرمند، اثر مستقیمی بر زیبایی اثر هنری او دارد.

هنرمند می‌تواند با قلب خود زیبایی ایمان را درک کند.

نمایش زیبایی توسط هنرمند

اگر انقلاب اسلامی زیباست، هنرمند باید با دلش آن را بفهمد و هنرمندی که شکوه و زیبایی انقلاب اسلامی رادرک نمی کند، و به موضوعات لطیفی مثل دفاع مقدس، شهدا و انقلاب اسلامی نمی پردازد، از لطافت روحی کافی برخوردار نیست.

هنرمندان انقلابی باید لطیف ترین افراد جامعه باشند، زیبایی دین را ببینند و آن را به تصویر بکشند. اگر نماز و حجاب و سایر موضوعات دینی تا بحال به خوبی ترسیم نشده، به این دلیل است که زیبایی و لطافت این موضوعات، به خوبی توسط هنرمندان ما درک نشده.

وظیفه طلاب

در این راه، طلبه هایی که درس دین خوانده اند وظیفه مضاعفی دارند، چرا که آنها مسئول فهم، و تبلیغ دین هستند و اگر هنرمند نباشند و نتوانند این زیبایی را به دیگران منتقل کنند، کارشان ابتر است.

 

این مطلب را هم ببینید: صفحه فیلم و کلیپ تنویر

این مطلب را هم ببینید: موشن گرافیک «مسئولیت های حوزه انقلابی در گام دوم انقلاب»

این مطلب را هم ببینید:صفحه تنویر در آپارات

برای دانلود این موشن گرافیک، به این آدرس مراجعه کنید

هنر انقلابی یا هنرمند انقلابی

 

                 

مطلب پیشنهادی

شفقنا9 | تنویر

نقدی بر خبرگزاری شفقنا

در آخرین روز ماه مبارک رمضان، در حالی که بسیاری از مراجع عظام تقلید تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.