چهارشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۱
02gam0001 | تنویر

نقش حوزه علمیه در تحقق گام دوم انقلاب

بیانیه گام دوم ، مرامنامه تمدن نوین اسلامی است و می توان آن را: «دعوت به جهاد جوانانه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی» نامید.

از سوی دیگر، حوزه علمیه، خاستگاه انقلاب اسلامی است و در رساندن انقلاب اسلامی به تمدن نوین اسلامی، مسئولیت دارد چرا که این هدف، آرمان اولیای الهی در طول تاریخ بوده است.

یکی از مهمترین رسالت های حوزه علمیه در راستای بیانیه گام دوم، نظریه پردازی و گفتمان سازیِ این بیانیه با محوریت اسلام تمدن ساز است و این همان چیزی است که از آن به عنوان «حوزه انقلابی» تعبیر می شود.

اسلام تمدن ساز، نگاه جامع و متوازنی به اسلام دارد و این نگاه، نیازمند نظریه پردازی است و این نظریه پردازی، توسط حوزه علمیه قابل انجام است.

طرفداران تفکر سنتی، انجمن حجتیه ای ها، لیبرالها و سکولارهای حوزوی کسانی هستند که چنین نگاهی به اسلام ندارند و طبیعی است که چنین کسانی، حوزه انقلابی را هم بر نمی تابند و با آن به مخالفت بر می خیزند.

از سوی دیگر، امروز بیش از 5000 اثر علمی در گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علمیه تولید شده، اما با توجه به آرمان های بلندی که انقلاب اسلامی دارد، باید همه این آثار علمی را «گام اول» بنامیم و برای تحقق آرمان های بیانیه گام دوم، و نظریه پردازی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی، به فکر تحول در حوزه باشیم.

یکی از مواردی که نیاز به تحول دارد، این است که برای معرفی آثار تولید شده در حوزه علمیه، تلاشی صورت نمی گیرد و نتیجه ی عدم معرفی صحیح آثار حوزوی این است که جامعه فکر می کند حوزه علمیه حرفی برای گفتن ندارد.

از طرف دیگر، یک اثر تا زمانی که نقد نشود، به جامعه معرفی نمی شود و حتی ممکن است مخالفین حوزه انقلابی، نگاه انحرافی خودشان را با عنوان حوزه انقلابی به جامعه تحمیل کنند.

از این رو، رویکرد انتقادی به جریانات، اندیشه ها، پژوهشگران و حتی رسانه های حوزوی، در راستای عمل به بیانیه گام دوم است، اما باید دقت کنیم که این رویکرد، موجب ایجاد یأس و ناامیدی نشود که این، همان خواسته دشمن است.

موشن گرافیک مسئولیت های حوزه انقلابی در گام دوم انقلاب

صفحه فیلم و کلیپ تنویر

صفحه تنویر در نماشا

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت اول

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت دوم

موشن گرافیک نقدی بر خبرگزاری شفقنا

صفحه تنویر در سایت آپارات

موشن گرافیک فرید مدرسی کیست؟

موشن گرافیک ضرورت فیلمنامه نویسی

موشن گرافیک اولین و مهمترین وظیفه روحانیت

موشن گرافیک چرایی و چگونگی قوی شدن در فضای مجازی

                 

مطلب پیشنهادی

Main11796 | تنویر

اهمیت گفتمان سازی

اهمیت گفتمان سازی رهبر معظم انقلاب در خطبه های نمازجمعه پس از شهادت شهید سلیمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.