یکشنبه , ۱۲ تیر ۱۴۰۱
منتخب | تنویر
در لیبرال ترین کشورهای دنیا چه افرادی پایه گذار مقاومت در عرصه ی اقتصادی بوده اند؟

مقتدر یا منفعل

مقتدر یا منفعل

شما بین رئیس جمهور مقتدر و منفعل، کدام را انتخاب میکنید؟ آیزونهاور این چهره یکی از موفق ترین رؤسای جمهور آمریکا است. فردی که ژنرال و فرمانده ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم بود.
زمانیکه او کاخ سفید را ترک کرد گفت: «آمریکا امروز قدرتمندترین، با نفوذترین و مولد ترین کشور جهان است»
او را معمار صنعتی شدن آمریکا می دانند.
در فرانسه نیز مهمترین معمار مقاوم سازی اقتصاد، یک نظامی بود. ژنرال دوگل؛ معمار جمهوری پنجم فرانسه. فردی که مورد تمجید رهبر معظم انقلاب هم هست. ایشان تلاش او برای مستقل شدن و مخالفت با حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا را می ستایند!
این نمونه ها نشان می دهد که در لیبرال ترین کشورهای دنیا هم نظامیان پایه گذار مقاومت آنها در عرصه اقتصادی بوده اند. چرا که فردی که سابقه نظامی داشته باشد بهتر از دیگران صحنه و آرایش جنگی را متوجه می شود و بهتر از دیگران نظم و انضباط سیاسی- اجتماعی را فهم و هدایت می کند.
اما در مقابل، رسول جعفریان به عنوان فردی حوزوی که تلاش های قابل تقدیری در زمینه ی تاریخ انجام داده است، عقیده دارد رئیس جمهور آینده باید چهره ای معتدل باشد.
این در حالی است که روزهای سخت آخرین سال از عمر دولت اعتدال، در حالی سپری می شود که هنوز کام مردم از میوه درخت مذاکره با کدخدا شیرین نشده.
نه مذاکره با اوباما باری از دوش این مردم برداشته و نه تعامل و مدارا با ترامپ!
به نظر می رسد پاسخ به این سؤال که رئیس جمهور آینده باید مقتدر باشد یا منفعل، نیاز به تخصص در زمینه ی تاریخ اسلام و یا تاریخ معاصر ندارد هر کس با دیده عبرت به وقایع این چند سال نگاه کند، رئیس جمهوری مقتدر را انتخاب می کند.
آیزنهاور در اولین مصاحبه پس از در دست گرفتن پست ریاست جمهوری گفته بود: «گمان نمی کنم منطقه ای مهمتر از ایران روی نقشه جغرافیایی جهان وجود داشته باشد؛ .. ایران نباید قوی شود»

صفحه فیلم و کلیپ تنویر

صفحه تنویر در نماشا

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت اول

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت دوم

صفحه تنویر در سایت آپارات

فرید مدرسی کیست؟ قسمت اول

فرید مدرسی کیست؟ قسمت دوم

نقدی بر خبرگزاری شفقنا قسمت اول

نقدی بر خبرگزاری شفقنا قسمت دوم

                 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.