پنجشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۱
علم و عمل.00 00 07 10.Still001 | تنویر
علامه محمدتقی مصباح یزدی رحمه الله علیه "مبارزی خستگی ناپذیر" و مرزبانی فرهیخته و شجاع برای فرهنگ اصیل اسلام بود.

مرور زندگی علامه مصباح

مرور زندگی علامه مصباح

علامه محمدتقی مصباح یزدی رحمه الله علیه، در سال 1313 در خانواده ای پارسا، که عشق به اهل بیت علیهم السلام در آن ریشه دوانده بود متولد شد. در دوران رضاشاه خفقان و ممنوعیت برگزاری مجالس عزا در محرم نیز نتوانست مجلس روضه ای که در زیرزمین خانه برپا میکردند را تعطیل کند. محمدتقی در چنین خانواده ای رشد یافت و تحصیلات ابتدایی را در یزد به اتمام رساند.
جامعه ی آن روز پر بود از تفریح و سرگرمیهای جذابی که نوجوانان را به سوی خود میکشید و به دلیل تبلیغات سوء حکومت نسبت به روحانیت، کمتر کسی به علوم دینی اقبال داشت اما آتش عشقی که در جان محمدتقی زبانه کشیده بود، در تابستان آن سال پای او را به یکی از حجره های مدرسه شفیعیه یزد باز کرد. مرور زندگی علامه مصباح
وضع نابسمان حوزه و مخروبه بودن مدارس و حجره ها در آن دوران نیز نتوانست مانع عزم راسخ وی، برای گام نهادن در این مسیر مقدس شود. نبوغ شگرف محمدتقی جوان سبب شد تا دوره مقدمات و سطح را زودتر از دیگران سپری کند اما علم دوستی و حقیقت جویی او پایان نداشت. او در کنار دروس رسمی حوزه، برخی علوم روز از قبیل فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و زبان فرانسه را نیز می آموخت.

تحصیل

در راه تحصیل، بزرگانی چون آیت الله بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و آیت الله بهجت رضوان الله علیهم رهنما و دستگیر این مشتاق سخت کوش علم و معرفت بودند. تلاش شیخ جوان در آموختن فقه به حدی بود که در ۲۷ سالگی به درجه اجتهاد نائل آمد.
او در کنار تحصیل از خودسازی و جهاد با نفس نیز غفلت نورزید تا جایی که آیت الله بهجت رضوان الله علیه، ایشان را برای بیان درس اخلاق به بازاریان قم معرفی فرمودند.
نبوغ ایشان توجه صاحب تفسیر المیزان را نیز به خود جلب کرد. علامه طباطبایی رحمه الله علیه کار بازخوانی این تفسیر را، قبل از چاپ و نشر، بر عهده ی وی گذاشته بود.
جدیت وی در پیمودن راه معصومین علیهم السلام به درخشش در عرصه علم ختم نشد و این تازه شروعی بود بر حیات پربرکت این فقیه وارسته.

آیت الله مصباح در عرصه پرحماسه ی مبارزات دوران انقلاب درکنار مجاهدانی چون آیت الله شهید بهشتی، مطهری و قدوسی رحمه الله علیهم بود و نقشی موثر در تاریخ انقلاب داشت و بارها تحت تعقیب ساواک قرار گرفت.
برهه های مختلف از تاریخ زندگی استاد، مملو از خدمات ارزنده ای است که نشان از حساسیت ایشان در برابر جریانهای انحرافی داشت.
ایشان با برگزاری کلاسهای ایدئولوژیک در پاسخ به شبهات عقیدتی و نفی افکار انحرافی، از دوران طاغوت مبارزی خستگی ناپذیر و مرزبانی فرهیخته و شجاع برای فرهنگ اصیل اسلام بود.
در طول سالهای حیات انقلاب هرگاه فرهنگ و ارزشهای اسلام آماج شبیخون بی شرمانه دشمنان خارجی و دنباله های داخلی آنان قرار میگرفت حضور همیشه هشیار و بیدار آیت الله مصباح جلوه مینمود.

سلام بر او

این فعالیت گسترده از یک سو در تنویر افکار عمومی نقش مهمی ایفا کرد و از سوی دیگر خشم دشمنان اسلام را برانگیخت. زمانیکه دشمنان، خود را در برابر منطق محکم و سخنان نافذ او ناتوان میدیدند، با موج تهمت و اهانتها به ترور شخصیت ایشان در رسانه های داخلی و خارجی خود روی می آوردند.
این عالم زمان شناس، تحول و اسلامی سازی علوم انسانی را از اولویتهای حوزه میدانست. همین روحیه ی انقلابی و دلسوزی مثال زدنی وی زمینه ای شد تا در سالهای بعد از پیروزی انقلاب، شانه از بار مسئولیت خالی نکند و با تأسیس یکی از قطبهای علمی و پژوهشی کشور در علوم حوزوی و دانشگاهی، همواره در مسیر خدمت به مردم گام بردارد.
ایشان شخصیتی بود که دوست و دشمن به مقام علمی او اعتراف کرده اند و فارغ از جهتگیری های حزبی و سیاسی، حقیقتا علامه بود.
رهبر معظم انقلاب این فقیه عزیز را منبع بی غل و غش معارف اسلامی و مدیری شایسته خواندند که همواره بر مدار حق بود.
کلام پایانی: “وَسَلَامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَيَوْمَ يَمُوتُ”

صفحه فیلم و کلیپ تنویر

صفحه تنویر در نماشا

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت اول

تکرار مظلومیت شهید بهشتی- قسمت دوم

صفحه تنویر در سایت آپارات

فرید مدرسی کیست؟ قسمت اول

فرید مدرسی کیست؟ قسمت دوم

نقدی بر خبرگزاری شفقنا قسمت اول

نقدی بر خبرگزاری شفقنا قسمت دوم

                 

مطلب پیشنهادی

حرکت یک جامعه به واسطه موتور محرکِ فعال و پرشتاب انقلابیون آن جامعه است

انقلابیون و حرکت جامعه

پرونده انقلابیگری قسمت شصتم ???? انسانِ انقلابی، تعادل بخش جامعه است. ???? حرکت یک جامعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.