چهارشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۱
فرید مدرسی کیست | تنویر

فرید مدرسی کیست؟

طراحی دشمن و آنتی تز انقلاب

رهبر معظم انقلاب در سفری که در سال 89 به قم داشتند یکی از سیاست‌های دشمن را ایجاد آنتی تز انقلاب از قم معرفی کردند و فرمودند: مخالفین، دشمنان، عمدتا دشمنان بیرون مرز [که] اصل آنها هستند طراحی کرده بودند که بتوانند این آنتی تز را در اینجا به وجود بیاورند، اگر قمی ها غافل بودند، اگر جوانان قم از تحلیل عاجز بودند و آن هوشمندی لازم را نمی داشتند مشکلات بیش از اینها می شد، این حقیقت امر است، این بیان واقع نسبت به مجموعه جوان در قم است. (فرید مدرسی کیست؟)

شاید به دلیل همین هوشمندی جوانان قمی است که اخیرا کانال ها و رسانه های حوزوی، نسبت به نفوذ یک مهره مشکوک در حوزه قم هشدار می دهند و ابراز نگرانی می کنند.

این که چرا فرید مدرسی به قم هجرت کرده و در یک سال اخیر، بیش از 150 پست درباره موضوعات مرتبط با حوزه علمیه در کانالهایش منتشر کرده، جای سوال و نگرانی دارد. داستان وقتی جالب می شود که بدانیم او نه تنها طلبه نیست، بلکه پیشینه مشکوکی دارد. یکی از کاربران فعال توییتر، او را مرید منتظری، بازداشتی فتنه 88 و عضو افراطی دفتر تحکیم وحدت دانسته. شاید یکی از دلایل مهاجرت چنین شخصیتی به قم در این برهه ی زمانی، به درس عبرت دشمن از فتنه 88 برگردد، چرا که:

درس دشمن از فتنه 88

پس از شکست فتنه 88 و حساس شدن دستگاه‌های امنیتی نظام در این زمینه، طراحان پروژه‌های ضدامنیتی برای مقابله با ایران، به این نتیجه رسیدند که دیگر تقابل مستقیم و صریح در عرصه سیاسی، جواب نمی‌دهد. از این رو، در طراحی‌های جدید، دو نکته در دستور کار قرار گرفت:

  • نخست، تشکیک و تخریب مبانی فکری، فقهی و سیاسی اندیشه «ولایت فقیه»
  • دوم، تقابل سازی با نظام و ایجاد دوقطبی‌های مختلف با حکومت در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و البته دینی.

در هر دوی این وجوه، نقش آموزه‌های دینی و اعتقادی بسیار پررنگ است. از این رو، در سناریوی ضدامنیتی جدید برای ایران، نقش حوزه‌های علمیه و دستگاه روحانیت بسیار مهم و استراتژیک است، چرا که این بار قرار است از درون گفتمان دینی:

  • هم اندیشه ولایت فقیه را مورد هجمه قرار دهند
  • هم با ترویج نوعی «دین غیرحکومتی»، میراث «اسلام سیاسی» حضرت امام (ره) را زیر ضرب ببرند.

از این رو، در چند سال اخیر، در چند مورد، اخبار و گزارش‌هایی از جلسات درون حاکمیتی ایالات متحده به بیرون درز کرده که در آن، کارشناس مربوط و مدعو، به صراحت محور عملیات علیه جمهوری اسلامی را از درون «حوزه‌های علمیه» جسته است.

بحث «حوزه سکولار» یا «حوزه غیرسیاسی» یا «آخوند غیرحکومتی» و امثال این‌ها که در یکی دو سال اخیر به مباحث عمومی هم راه پیدا کرده، تجلیات مختلف همین طراحی‌های امنیتی خارج از کشور است. البته این طراحی های امنیتی، با همکاری عواملی از داخل کشور امکان مطرح شدن پیدا می کنند.

چه کسی نفوذ این مهره مشکوک در حوزه را تسهیل می کند؟

با توجه به این مطالب، نفسِ نزدیک شدن فرید مدرسی به بدنه اساتید حوزه و مراجع، مشکوک و خطرناک است. اما مهمتر، این است که بدانیم او با حمایت چه شخصیت حوزوی توانسته تا این حد به بدنه حوزه نفوذ کرده و به راحتی در لایه های سازمان روحانیت رفت و آمد کند؟ چرا که هر طلبه ای می داند که حوزه اصول و قواعد خودش را دارد و اینگونه نیست که چنین شخصیت مشکوکی بتواند بدون تکیه بر یکی از معاریف حوزوی تا این حد در سطوح بالای سازمان روحانیت جولان دهد!

 

این مطالب را هم ببینید:

صفحه فیلم و کلیپ تنویر

تماشا و دانلود این موشن گرافیک در سایت آپارات

صفحه تنویر در سایت آپارات

موشن گرافیک ضرورت فیلمنامه نویسی

موشن گرافیک اولین و مهمترین وظیفه روحانیت

موشن گرافیک چرایی و چگونگی قوی شدن در فضای مجازی

موشن گرافیک ضرورت و روش تبلیغ جهانی اسلام

                 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.