پنجشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۱
آیا روحانیت مسئول دین گریزی مردم است؟

آیا روحانیت مسئول دین گریزی مردم است؟

آیا روحانیت مسئول دین گریزی مردم است؟

کم و بیش همه ما در فضای حقیقی و مجازی حرفهایی را شنیده ایم که مردم ایران را دین گریز می دانند و مقصر را هم روحانیت می دانند. اصل کلی و پیش فرض چنین کسانی تباهی و دین گریزی مردم ایران است.

در این زمینه باید بگوییم بله شاهد ناهنجاری های فرهنگی کمی نیستیم اما این پیش فرض غلط است. چون به رغم همه مشاهدات و حرفها و سخنان مختلف، اوضاع نه تنها ناامیدکننده نیست بلکه بر پایه آخرین پیمایش های علمی معتبر بیش از ۷۵ درصد مردم ایران دیندارند.

اما سوال اصلی این است که مسئول این ناهنجاری های فرهنگی کیست و آیا روحانیون مسئول و مقصر نابسامانی های اخلاقی و فرهنگی و دین گریزی موجود جامعه هستند؟

شکی نیست روحانیون هم به سبب کوتاهی هایشان مسئولند و به سهم خود باید پاسخگو باشند اما این افراد با روش شناسی نادرست به علت شناسی پرداخته اند. چون پدیده پیچیده ای مثل تحول فرهنگی جامعه را تک عاملی دیده اند.

واقعیت این است که پدیده تحول فرهنگی به تصریح اهل تحقیق تحت تاثیر عوامل مختلف است. مثلا

  • اینکه انسان موجودی آزاد و مختار است و خداوند انتخاب را بر عهده خودِ انسان گذاشته و انسان می تواند راه خیر یا شر را انتخاب کند.
  • نقش خانواده و پدر و مادر در تربیت فرزند در دین گریزی مردم
  • نقش محیط اجتماعی اعم از محله، مدرسه، دانشگاه و اجتماع به معنای اعم. اینکه آیا جمهوری اسلامی موفق به جامعه سازی تراز اسلام شده است یا نه قطعا پاسخ منفی است. اما به جز عدم توفیق جمهوری اسلامی و روحانیون، علل دیگری هم در این ناکامی می توان برشمرد.
  • ساختار توسعه: کارکرد و پیامد توسعه و نوسازی، تغییر باورها، ارزش ها، بینش ها، نهادها، ساختار های اجتماع، منش و شخصیت ملت و هویت جمعی است.

از قضا تکنوکرات ها و اصلاح طلبان، توسعه و همچنین توسعه سیاسی را بر پایه الگوی غربی آن انتخاب کردند تا تحول بنیادین فرهنگی ایران را رقم بزنند و انقلاب را ریشه کن نمایند.

زمانی که روز حساب فرا رسد روحانیون طراح و یا همراه این پروژه ها باید در پیشگاه ملت و دادگاه تاریخ پاسخگو باشند که میراث دینی و فرهنگی و هویت ملت ایران را بازیچه سیاست بازی قرار دادند.

  • طرح های امریکا: طبق آمارهای موجود فقط امریکا (بدون احتساب هزینه های اسراییل و دیگر کشورها) حدود ده سال قبل، هفده میلیارد دلار برای ایجاد تحول نرم فرهنگی و دین گریزی با هدف براندازی نظام ایران هزینه کرده بود. بنابراین فقط ۲۰۰ ماهواره های فارسی زبان نیستند که به تخریب باورهای مردم می پردازند.

علاوه بر مراکز رسمی و دولتی امریکا، دهها اتاق فکر امریکایی نیز مانند رندRAND,  کارنگی، بنیاد دمکراسی و … روزانه مشغول مطالعه برای یافتن راههای ایجاد تحول و تطور فرهنگی در ایرانند.

  • انجمن های مذهبی و عرفان های نوپدید: صدهاانجمن و حلقه مذهبی، عرفانی و شبه عرفانی طی چهار دهه اخیر بی وقفه به تخریب باورهای دینی مردم مشغولند . این جریان ها از آخوندهای انگلیسی گرفته تا جریان های وهابی و سلفی تا انجمن حجتیه و بهائیت و… در یک جبهه واحد باورهای اصیل تشیع و آموزه های انقلاب اسلامی را شب و روز به چالش می کشند و پیوسته به شبهه افکنی مشغولند.

و در پایان باید انصاف داد که دست این ملت بوسیدنی است چون به رغم این همه تکاپوهای داخلی و خارجی علیه دین و باورهای مذهبی جامعه و به رغم ناکارآمدی های نهادهای کشورهمچنان بیش از ۷۵ درصدشان بر باور دینی استوار مانده اند و گرفتار دین گریزی نشده اند

کلیپ های ما را در آپارات ببینید

وهابیت و تغییر تاکتیک تبلیغی

نسبت ما و جنگ روایت ها در جهاد تبیین

جنگ جهانی روایت ها | جهاد تبیین

جهاد تبیین | راه مقابله با جنگ شناختی

                 

مطلب پیشنهادی

62452958 1058015314404829 482469749629919524 n | تنویر

انقلابیگری صرفا به معنای مشارکت سیاسی روحانیت در حکومت نیست، بلکه به معنای مسئول…

انقلابیگری صرفا به معنای مشارکت سیاسی روحانیت در حکومت نیست، بلکه به معنای مسئولیت پذیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.