یکشنبه , ۱۲ تیر ۱۴۰۱
شفقنا9 | تنویر

نقدی بر خبرگزاری شفقنا

در آخرین روز ماه مبارک رمضان، در حالی که بسیاری از مراجع عظام تقلید تا نیمه های شب شنبه، نظر قطعی شان در خصوص زمان عید فطر را بیان نکرده بودند، خبرگزاری شفقنا در خبرهای مختلف از زبان مراجع روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرد.

البته این اقدام غیرحرفه ای شفقنا، انتقاداتی را برانگیخت و برخی از اساتید و حوزویان در مقابل این اقدام حساس و وحدت شکنانه موضع گیری کردند و خواستار پیگیری قضایی این مساله شدند.

شاید در نگاه اول، این اقدام شفقنا، یک اشتباه کوچک در امر خبررسانی قلمداد شود، اما برای درک کامل تر موضوع، بهتر است نگاهی به سابقه این خبرگزاری بیاندازیم:

تضعیف جریان انقلابی

تحلیل محتوای اخبار این خبرگزاری نشان می دهد که شفقنا، به رسانه ای ضدفرهنگی علیه قم تبدیل شده و قصد دارد فضای انقلابی و مذهبی قم را متناسب با خواست لیبرالها تغییر دهد.

به نظر می رسد این، همان چیزی است که مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم در 19 دی 97 به آن اشاره کردند و فرمودند: «قم شهر انقلاب است، مرکز انقلاب است، مادر انقلاب است. انگیزه‌هایی وجود دارد برای اینکه فضای انقلابی قم را تغییر بدهند و روحیه‌ی انقلابی قم و روحیه‌ی دینی قم را کمرنگ کنند»

شفقنا و پوشش رسانه ای عناصر فتنه گر

همچنین از تحلیل اخبار منتشر شده توسط این خبرگزاری، مشخص می شود که شفقنا، مسئولیت پوشش رسانه ای عناصر مرتبط با فتنه 88 را بر عهده دارد و تا کنون اقدامات زیادی در این زمینه انجام داده. از پوشش رسانه ای صانعی گرفته تا انتشار اخبار پی در پی درباره حصر سران فتنه!

همچنین در صفحه عربی خود، مطالبی از صادق شیرازی منتشر می کند.

ضریب دهی به صداهای مخالف نظام

حجم انتشار افکار و سخنان زاویه دار با نظام جمهوری اسلامی و تفکر انقلابی به حدی است که می توان ماموریت این خبرگزاری را ضریب دادن به صداهای مخالف نظام برآورد کرد.

این خبرگزاری در رویدادها و حوادثی همچون چالش حوزوی بین آیت الله یزدی و آیت الله لاریجانی و دیدار رئیس دولت اصلاحات با آیت الله شبیری و دیگر اخبار مرتبط با حوزه و روحانیت، نگاه سوگیرانه و منفی خودش نسبت به تفکر انقلابی را به اثبات رسانده است.

ناگفته نماند که تصویر پلاکارد معروف به «استخر فرح در انتظارت» که جنجال های زیادی در حوزه به پا کرد، اولین بار توسط این خبرگزاری رسانه ای شد.

همچنین در روزهایی که دروغ دختر آبی و ورود زنان به ورزشگاه به یکی از مهم‌ترین اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شده بود، خبرگزاری شفقنا با انتشار یک خاطره، از ظلم به زنان و ایجاد محدودیت برای آنان در عرصه‌های ورزشی سخن گفت.

شفقنا به مناسبت 14 خردادِ سال 98 با راه اندازی پرونده «سه دهه پس از امام» به گفتگو با برخی از صاحبنظران پرداخته و در پوشش این عنوان، تلویحا دوران زعامت و رهبری امام خامنه‌ای را پر از اشکال و خطا معرفی کرده. البته واضح است که نقد فی نفسه اشکال ندارد، اما ترکیب شخصیت های مصاحبه شونده در این پرونده نشان می دهد که این خبرگزاری در این پرونده جانب انصاف را رعایت نکرده و قصد داشته به صداهای مخالف نظام ضریب دهد!

سکوت در مقابل هم حزبی ها

شفقنا با اینکه خودش را «پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه» معرفی می کند، اما در انتشار اخبار، همیشه هوای هم حزبی های خودش را دارد. به عنوان مثال با جستجوی کلیدواژه «مولاوردی» در سایت شفقنا، با بیش از 50 مطلب درباره «دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی» مواجه می شویم، اما همانطور که می دانیم خانم مولاوردی با انتشار مطلبی در فضای مجازی، به ترویج همجنس بازی پرداخته، و شفقنا کوچکترین انتقادی به ایشان نکرده!

این در حالی است که شفقنا برای موضوعاتی بسیار کم اهمیت تر، چندین یادداشت و مصاحبه منتشر می کند. که نمونه آن را می توان در مداحی محمود کریمی و واکنش شفقنا به آن مشاهده کرد!

نتیجه

خوب است مسئولین این خبرگزاری، از طرف دلسوزان حوزوی مورد سوال قرار گیرند که دقیقا با چه هدفی به عملیات روانی علیه حوزه انقلابی و برهم زدن نظم و امنیت روانی حوزه قم مبادرت می‌ورزند؟

 

صفحه فیلم و کلیپ تنویر

تماشا و دانلود این موشن گرافیک در سایت آپارات

صفحه تنویر در سایت آپارات

موشن گرافیک فرید مدرسی کیست؟

موشن گرافیک ضرورت فیلمنامه نویسی

موشن گرافیک اولین و مهمترین وظیفه روحانیت

موشن گرافیک چرایی و چگونگی قوی شدن در فضای مجازی

موشن گرافیک ضرورت و روش تبلیغ جهانی اسلام

                 

مطلب پیشنهادی

Capture | تنویر

فرصت های فضای مجازی- قسمت اول

فرصت های فضای مجازی قسمت اول فضای مجازی بیش از اینکه تهدید باشد، فرصت است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.