چهارشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۱
جهاد تبیین راه مقابله با جنگ شناختی
جهاد تبیین تنها راه مقابله با جنگ شناختی

جهاد تبیین؛ راه مقابله با جنگ شناختی

رهبر معظم انقلاب در دیدارهای اخیرشان چند بار به بحث جهاد تبیین اشاره کرده و وظیفه فعلی بسیاری از اقشار جامعه را جهاد تبیین دانستند. اما چرا جهاد تبیین آنقدر مهم است که رهبری چندین بار به آن اشاره کرده اند؟

بنابر اظهارات مقامات ناتو، تا سال 2020 فقط 5 حوزه جنگی به رسمیت شناخته می شد، زمین، هوا، دریا، فضا، و فضای سایبر. اما اخیرا کارشناسان این سازمان می گویند باید یک حوزه دیگر را هم به این موارد افزود و آن هم جنگ شناختی است.

حتما اطرافتان کسانی را دارید که دچار تزلزل در افکار و جهت‌های خود شده‌اند. پیشتر نسبت به خاک و وطن خود تعصب و حس وفاداری زیادی داشته‌اند. ولی امروز نسبت به حکومت و ساختار کشور خود تردید دارند و یا با بدبینی و ظن از آن حرف می‌زنند. این تغییر جریان تفکری ناگهانی نبوده است. اگر شما هم درگیر این تغییرات و تردیدها شده‌اید مطمئن باشید گلوله ها و ترکش‌های جنگ شناختی به شما و اطرافیانتان هم برخورد کرده است.

اهداف جنگ شناختی:

انواع جنگ‌ها را کنار هم قرار دهید و آنها را باهم مقایسه کنید. همگی در هدف و مقصود با یکدیگر اتفاق نظر دارند، از بین بردن رقیب حال با هر روشی که بهتر و موثرتر باشد. اما اهداف اصلی دشمن در این جنگ از بین رفتن اعتماد جامعه نسبت به حاکمیت، نابود کردن نیروهای اجتماعی و سرمایه‌های کاری کشور رقیب است.

سلاح های جنگ شناختی (Cognitive warfare):

در جنگ شناختی دشمن از چند سلاح اعتمادزدایی، ناامیدسازی جامعه، ناکارآمد نشان دادن حاکمیت، از بین بردن مشروعیت های جامعه و زیر سوال بردن اعتبار نظام و حاکمیت در راس یک کشور استفاده می کند.

چگونه می توان از اثرات مخرب جنگ شناختی جلوگیری کرد؟

در واقع «جهاد تبیین» آنتی‌ویروس «جنگ ‌شناختی» پیچیده دشمن است. غرب، «علوم مغزی» را به جنگ‌افزار مبدل کرده تا با بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های مغز انسان، زمینه «هک مغزی» و در نهایت «مهندسی اجتماعی» را فراهم سازد تا به «پیروزی بدون جنگ» دست یابد. از این روست که چند روز پیش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند؛ «این را من از روی اطّلاع عرض می‌کنم که امروز انبوهی از رسانه‌ها – نمی‌شود شمرد، به‌خصوص با این وضع فضای مجازی- با هزاران متخصّص: متخصّص هنر، متخصّص رسانه، متخصّص علوم ارتباطات، با پشتیبانی مالی انبوه، با پشتیبانی امنیّتی انبوه در کارند؛ برای چه؟ برای اینکه در نظام جمهوری اسلامی افکار را برگردانند، مذاق‌ها را برگردانند، ایمان‌ها را و باورها را تضعیف کنند، تخریب کنند؛ این [جور] است. حالا دیگران برای کشورهای دیگر چه کار می‌کنند، آنها بحث‌های دیگری است؛ این مطلبی که من عرض می‌کنم، هدفی است متوجّه به کشور ما، مردم ما، جمهوری اسلامی ما، باورهای ما، اعتقادات ما. هزاران دستگاه دارند در این زمینه کار می‌کنند با پول‌های گزاف و پشتیبانی‌های گوناگون. خب، این یک حرکت شیطانی است و جبهه‌ شیطان است… از خودمان سؤال کنیم که ما در این جهادی که وجود دارد، در این جنگ بی‌امانی که وجود دارد بین اسلام و کفر، بین حق و باطل، بین روایت دروغ و حقیقت -این جنگی است بین اینها – ما در کجای این جبهه قرار داریم و حضور داریم؟»

جهاد تبیین چیست؟

تبیین در مقابل گمراه سازی و اغواگری است. برای اینکه ببینیم چه چیزی را باید تبیین کنیم، ابتدا باید ببینیم درباره چه چیزی گمراه سازی و اغواگری صورت گرفته.

رهبری معتقدند «کار انقلاب از اساس با تبیین، روشنگری، بیان منطقی، مستدل و دور از جنجال بود.» حال سوال اینجاست که انقلابیون در ابتدای انقلاب چه چیزی را تبیین می کردند؟

انقلابیون باید «محور مواجهه و تبیین را اصول انقلاب اسلامی قرار دهند» همانگونه که انقلابیون در ابتدای انقلاب حول اصول انقلاب اسلامی به تبیین می پرداختند.

نکته بعدی این است که از نظر رهبری «بدون تبیین، قطعا هیچ فکری و هیچ اندیشه‌ متقنی، توفیق رواج و اعتقاد عمومی را پیدا نخواهد کرد.»

در سخنرانی رهبری در جمع مداحان مشخص بود که ایشان مخاطب تبیین را جامعه ایران می داند یعنی باید برای این مردم تبیین صورت گیرد، چرا که این مردم آماج حمله جنگ شناختی قرار گرفته اند.

اولین اصل جهاد تبیین «شناسایی محل منازعه جریان انقلاب با غیریت» است

انقلاب اسلامی روندها، اصول، آرمان‌ها و جهت‌گیری‌هایی دارد که روشن است و باید در این تراز ظهور و بروز مجازی داشت

 

                 

مطلب پیشنهادی

Final0000 | تنویر

موشن گرافیک: ضرورت و روش تبلیغ جهانی اسلام

یک: با رفتارتان مردم را به اسلام دعوت کنید درباره تبلیغ جهانی اسلام ، امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.