یکشنبه , ۱۲ تیر ۱۴۰۱
جریان تکفیر از جریان اهل سنت جداست

جریان تکفیر از جریان اهل سنت جداست!

جریان تکفیر از جریان اهل سنت جداست!

بعد از وقوع فاجعه مشهد اتفاقات متعددی به صورت به هم پیوسته در حال رخ دادن است که توجه به آنها برای کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ضروری است.

خلاصه اینکه یک جریان خاص در شیعه قصد دارد جنایات جریان تکفیریِ وهابی را به نام اهل سنت ثبت کند. برای این کار، سه مرحله را طی می کند:

مرحله اول: مشابهت سازی:

این جریان در حال مشابهت سازی بین قرائت قاتل شهداء حرم رضوی (به نام عبداللطیف مرادی) و قرائت اهل سنت است. برای مشابهت سازی بین این دو جریان، سراغ گزیده هائی از سخنان علمای اهل سنت رفته و تیکه مورد نظر را در کنار آن بخشی که از عبداللطیف در دست رس هست؛ منتشر می کنند. این جریان علاوه بر مشابهت سازی بین فایلهای صوتی؛ در آینده سراغ مشابهت سازی در حوزه متون هم خواهند رفت. و با توجه به وقوع حادثه در ایران به نظر می رسد بیشترین مشابهت سازی ها را در ایران و برای شخصیت های اهل سنت ساکن در ایران انجام خواهند داد.

مرحله دوم: انکار مرزبندی بین گفتمان جریان تکفیر و اهل سنت

جریان مذکور بعد از مشابهت سازی به صورت آگاهانه و حساب شده بحث مرزبندی بین جریان سنی و جریان تکفیری وهابی را  انکار می کند و مدعی است جداسازی و تفکیکی که جمهوری اسلامی  بین جریان تکفیر و اهل سنت قائل شده، از اشتباهات راهبردی شیعه است. طبق این ادعا تقسیم مخالفین شیعه به دو خطِ تهدید و فرصت؛ غلط تلقی شده و تمامی مخالفین شیعه؛ تکفیری و تهدید محسوب می شوند.

مرحله سوم: حمله به ایده وحدت بین شیعه و سنی

این جریان خاص در شیعه بعد از طرح این مسائل و ارائه قرائن و انکار مرز بندی بین گفتمان جریان تکفیر و اهل سنت؛ مسئله وحدت -به عنوان تنها راه پیش روی امت اسلام -را آماج حملات خود قرار داده و می گویند: بزرگترین خطای شیعه طرح مسئله وحدت بوده است.

وحدت شیعه و سنی؛ سدی در برابر دشمن!

اینها سه اتفاق ناگواری است که هم اکنون در حال وقوع است و نکته تاسف بار این است که برخی از افراد در جبهه خودی -آن هم از بین طیف نخبگانی- این مطالب را منتشر و یا تایید می کنند. از دشمن انتظاری نیست اما از جبهه خودی انتظار این است که حداقل آب به آسیاب دشمن نریزد.

جالب اینکه این سه اتفاق با اصلی ترین راهبرد دشمن یعنی به شکست کشاندن ایده تقریب و وحدت بین شیعه و سنی و شکل گیری نزاع مذهبی کاملا منطبق است. دشمن به هیچ وجه با ایده تقریب بین مسلمین موافق نیست زیرا پایبندی مسلمانان به تقریب و وحدت را سد محکمی برای رسیدن به آرزوهای خود می داند. از این رو پروژه شکستن چنین سد محکمی را در دستور کار خود قرار داده است و با زیرکی هر چه تمام تلاش می کند این سد محکم شکسته شود.

جریان تکفیر با اهل سنت یکی نیست!

یکی از راه های از بین بردن وحدت انکار تمایزات جدی بین گفتمان سنی و گفتمان تکفیر و ثبت فجایع جریان تکفیر به نام اهل سنت است. در صورتی که جریان تکفیر ضربات و صدمات زیادی به جریان اهل سنت وارد کرده.

نتیجه این می شود که شیعه با هدف از بین بردن تهدیدی بنام تکفیر و جلوگیری از وقوع فجائع خسارت بار آن وارد میدان شده و به جای درگیری با تکفیر و وهابیت، با سنی درگیر می شود!

با این توضیحات تمامی کسانی که به بحث مشابهت سازی بین گفتمان تکفیر و گفتمان سنی ورود کرده و پروژه یکسان پنداری این دو خط را -در قالب کلیپ و یا سخنرانی و یا نگارش متن – دنبال می کنند به صورت ناخواسته به دام دشمن افتاده اند و آب به آسیاب دشمن می ریزند!

 

صفحه جهاد تبیین در این سایت

کلیپ برنامه وهابیت ( جریان تکفیر ) برای پایتخت جهان اسلام

کلیپ: ما از محدودیت اختلافات مذهبی عبور کردیم

 

                 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.