یکشنبه , ۱۲ تیر ۱۴۰۱
پرونده #مکتب_سلیمانی.
قسمت نوزدهم
.  گاهی انسان سعی می‌کند ترس خودش را توجیه کن

انسان نباید ترس خودش را توجیه کند

88288759 2485845644998059 8099070037386607959 n | تنویر

پرونده مکتب سلیمانی
قسمت نوزدهم
. ???? گاهی انسان سعی می‌کند ترس خودش را توجیه کند و در مقابل، بسیاری از آیات و روایات ما کارشان این است که شما ترس خودتان را توجیه نکنید!
???? یک نمونه اش «ترس از رفتن به جهاد» است، چون انسان طبیعتاً می‌گوید: اگر جنگ بشود و من برای جهاد بروم، در معرض آسیب و مرگ قرار می‌گیرم…
☝ اما خداوند به آنهایی که به خاطر ترس از مرگ، از جهاد فرار می‌کنند، می‌فرماید: «أَیْنَما تَکُونُوا یُدْرِکْکُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ کُنْتُمْ فی بُرُوجٍ مُشَیَّدَةٍ» (نساء/78) شما حتی اگر در بُرج و باروهای محکم باشید، باز هم مرگ، یقهٔ شما را می‌گیرد.
☝ در جای دیگری می‌فرماید:«وَ إِیَّای فَارْهَبُونِ» (بقره/40) از چه می‌ترسید؟ اگر بنا باشد از چیزی بترسید، باید از خود من بترسید!
???? خداوند می‌خواهد جلوی توجیه ترس انسان را بگیرد (خصوصاً ترس از مرگ) ، لذا تأ کید می‌کند که «مرگ، دست مَن است!»
☝ همْچنین قرآن بارها فرموده است که وقتی اجل برسد، یک ذره هم عقب جلو نمی‌شود! (فَإِذا جاءَ أجَلُهُمْ ل یَسْتَأخِرُونَ ساعَةً وَ ل یَسْتَقْدِمُ ون؛ نحل/61) ???? امیرالمؤمنینَ (ع) می‌فرماید: «با هیچ وسیله ای نمی‌توان از چنگال مرگ فرار کرد، اگر کشته نشوید (شهید نشوید) می‌میرید.
???? جهاد، مرگ انسان را نزدیک نمی‌کند، پس فکر نکن اگر تو جبهه نمی‌رفتی، نمی‌مردی! نه کسی که از مرگ بگریزد، بر عمرش افزوده می‌شود و نه گریختن مانعِ فرارسیدن روز مرگش می‌شود.
.
#شجاعت #تدبیر #اخلاص #تنویر
#شجاعت_سلیمانی
#ادامه_دارد
Tanwir.ir

نمایش پست در اینستاگرام

                 

مطلب پیشنهادی

ترس از خدا، آدم را عاشق خدا خواهد کرد. اگر این ترس از خدا نباشد، انسان سرگشته و حیران خواهد بود

عاشق خدا

پرونده #مکتب_سلیمانی قسمت بیست و چهارم ???? ترس از خدا، آدم را عاشق خدا خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.