شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱
80748027 633263644084658 5794094980206919176 n | تنویر

ادب عقوبت در قرآن پاسخی به یادداشت سروش محلاتی

80748027 633263644084658 5794094980206919176 n | تنویر

???? ادب عقوبت در قرآن
???? پاسخی به یادداشت سروش محلاتی ???? آقای سروش محلاتی به استناد روایتی، شٲن نزول آیه۱۲۶ نحل را ماجرای کشتن حمزه وجدا جدا کردن بدن ایشان می داند؛ که پیامبر را غضبناک کرد که تهدید کند: ۷۰نفر از قریش را مثل حمزه مُث٘له کند!
سپس درباره #انتقام_سخت چنین نقد زده که: “آیه نازل شد تا جلوی افراطی گری را بگیرد ومسلمانان را به اخلاق برگرداند. خداوند فرمود: انتقام باید در حد همان جنایت وبه همان اندازه باشد وحق ندارید از آن تجاوز کنید والبته صبر وخویشتن داری بهتر است”‼️ ???? ۱. ایشان باید آیه ۶۰حج و روایت ذیل آن در همان منابع را هم می دید تا بهتر نتیجه میگرفت. خداوند می فرماید: “…وهرکس مانند عقوبتی که بر او رفته است عقوبت کند، به شرط اینکه به ناروا عقوبت شده باشد، خدا به او رخصت مقابله به مثل می دهد و او را بدین وسیله یاری می کند…”
تفسیر قمی ذیلش روایت کرده که وقتی قریش رسول الله را از مکه اخراج کرد و ایشان به غار رفت و قریش دنبال کشتنش بود، خداوند روز بدر آنها را بدان کار، عقوبت کرد و عتبه و شیبه و ولید و ابوجهل و حنظله پسر ابوسفیان وغیر اینها را کشت…(تفسیر قمی ج۲ص٨۶).
آقای سروش محلاتی! قریش پیامبر را نکشته بود وفقط برنامه قتل او را ریخته بود؛ چرا خداوند “مقابله به مثل” را جنگ بدر با قریش قرار داد وکشتن چند تن از بزرگان قریش را عقوبت آن کار محقق نشده ی قریش قرار داد؟! بنظرتان این افراطی گری نیست؟!! ???? ۲. پیامبر(ص) در ماجرای حمزه به قسمت آخر آیه ۱۲۶نحل عمل کرد یعنی صبر کرد ودرفتح مکه هم قاتلین حمزه را بخشید!
خواستی بگو خود فتح مکه، انتقام سیدالشهدای اُحد بود نه کشتن یک برده زر خرید!
سید مقاومت هم همین را #انتقام_عادلانه حاج قاسم خواند: اخراج آمریکا از منطقه اسلامی. نه زدن یک فرمانده آمریکایی که سر ترامپش هم، به کفش حاج قاسم نمی ارزد. ???? ۳. آقای محلاتی! چه اصراری دارید حتماً همراستا با سازشکاران قلم بزنید؟!
ماهنوز انتقام ۲۹۰ شهید زن و کودک ومردم بی دفاع هواپیمای مسافری را هم نگرفته ایم؛ طبق آیه مورد استناد شما(ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به)، اجازه می فرمایید یک هواپیمای ایرباس مسافری خطوط آمریکا با همان تعداد مسافر را مقابله به مثل کنیم؟! افراطی گری و نقض حقوق بشر نیست؟!!
نه! مقاومت گفت با مردم عادی آمریکا کاری ندارد.
از شما انتظار فقاهت بیشتر می رفت. حضور آمریکایی ها در عراق -اقلا پس از مصوبه پارلمان عراق- تجاوز و اشغال است و منهای انتقام خون سردار سلیمانی هم سزای متجاوز روشن است.

#مناهج
#محسن_قنبریان
#انتقام_سخت
#تنویر
Tanwir.ir

نمایش پست در اینستاگرام

                 

مطلب پیشنهادی

ترس از خدا، آدم را عاشق خدا خواهد کرد. اگر این ترس از خدا نباشد، انسان سرگشته و حیران خواهد بود

عاشق خدا

پرونده #مکتب_سلیمانی قسمت بیست و چهارم ???? ترس از خدا، آدم را عاشق خدا خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.