شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱
981008آینده مبهم عراق | تنویر

آینده مبهم عراق

مقدمه

از همان زمان که آیت الله سیستانی در انتخابات مجلس عراق در سال 2018 بر خلاف انتخابات های قبل، فتوای وجوب در انتخابات صادر نکردند، می شد این روزهای عراق را پیش بینی کرد. آینده مبهم عراق
تحلیل ها نشان می دهد که بیت آیت الله سیستانی به این نتیجه رسیده اند که ساختار موجود عراق، کشش پاسخگویی به خواسته های مردم را ندارد و این ساختار، ساختاری فسادزا است و هیچ آینده روشنی در مقابل این ساختار متصور نیست.
به طور کلی آیت الله سیستانی تشکیل حکومت دینی بر اساس ولایت مطلقه فقیه را وارد نمی دانند و معتقدند باید استقلال مرجعیت دینی از هرگونه نظام و حکومت حفظ شود و همچنین مرجعیت به جز به نفع جایگاه مرجعیت دینی و احترام آن در بین مردم، در امور سیاسی دخالت نمی کند.
با توجه به اینکه بیت آیت الله سیستانی تاثیرگذارترین عنصر بر روند مسائل عراق است، می توان عدم حمایت آیت الله سیستانی از انتخابات سال 2018 عراق را نقطه آغازی برای رسیدن به یک «نظم سیاسی جدید» در عراق دانست.
مراحل رسیدن به این نظم سیاسی جدید به این صورت است که ابتدا با استعفای نخست وزیر و رئیس جمهور و احتمالا در آینده پارلمانِ عراق، در عراق «تعلیق سیاسی» شکل بگیرد و در ادامه، نظام دیگری که مردمی باشد و اشکالات این نظام را هم نداشته باشد، بر سر کار آید.

نتیجه

اما به نظر می رسد این تعلیق سیاسی در عراق به دو دلیل به هدف مطلوب نمی رسد:
1. گروه های زیادی در عراق هستند که به دلیل اینکه منافع آنها در معرض خطر قرار می گیرد، با ایجاد یک نظم نوین مردمی در عراق مخالفند.
2. اگر برای شکل‌گیری نظم نوین به مردم عراق مراجعه شود، همین نمایندگان و یا افرادی مشابه آنان انتخاب می شوند و تغییر بنیادینی ایجاد نخواهد شد، علاوه بر اینکه امکان دارد یک رژیم دیکتاتوری وابسته به غرب بر سر کار می‌آید.

                 

مطلب پیشنهادی

75629059 728078481012733 7833685081748808420 n | تنویر

.لشکر مزدوران انتحاری در راه عراق

. لشکر مزدوران انتحاری در راه عراق. . کارشناسان امنیتی معتقدند خزه ناامنی معمولاً بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.